Stalo etiketas

Stalo įrankiai pagal etiketą

stalo įrankių etiketas

Seniausias stalo įrankis, be jokios abejonės, yra peilis, žinomas jau akmens amžiuje. Šaukštas, kaip valgymo įrankis, atsirado III tūkstantmetyje pr.m.e., o dabartinę formą įgavo tik Antikos laikais. Šiandien stalo įrankių pasirinkimas yra milžiniškas, galima rasti labai brangių ir visai paprastų. Stalo įrankiai, skirti naudoti kasdien, visada yra paprastesni, pigesni, o šventinio stalo – puošnesni, įmantresni. Dažniausiai jie skiriasi tik medžiaga: kasdieninio naudojimo įrankiai paprastai būna iš nerūdijančio plieno ar plastmasiniai, o šventiniai – iš melchioro, pasidabruoti, sidabriniai ar paauksuoti. Perkant stalo įrankius pirmiausia reikia atsižvelgti į stalo puošybos elementus, indų dizainą, o svarbiausia – kad jie būtų praktiški ir patogūs.

Pagal paskirtį stalo įrankiai skirstomi:
• asmeninio naudojimo (skirti valgyti).
• bendro naudojimo (skirti maistui paimti iš bendrų indų).
• pagalbiniai (skirti valgiui gaminti).

Asmeninio naudojimo įrankiai. Tai didieji įrankiai (peilis šakutė, šaukštas), užkandžių įrankiai (užkandžių peilis ir šakutė), deserto įrankiai, vaisių įrankiai, šaukštelis arbatai, kavai išmaišyti.
Bendro naudojimo įrankiai. Tai žnyplės cukrui, riešutams, mentelės mėsos patiekalams, žuviai, šaukštai salotoms, žirklės paukštienai, specialus peilis tortui pjaustyti ir t.t.

Pagrindinė taisyklė – pirma naudoti kraštinius stalo įrankius ir tokia tvarka „eiti” link lėkštės (pietų lėkštės): pirmiausia valgomasis šaukštas, vėliau žuvies peilis su šakute, tada paprastas peilis su šakute.

Stalo įrankių etiketas

A – Servetėlė
B – Pagrindinė lėkštė
C – Sriubos lėkštė ant pagrindinės lėkštės
D – Duona ir sviesto lėkštė su sviestui tepti skirtu peiliuku
E – Vandeniui skirta taurė
F – Taurė baltam vynui
G – Taurė raudonam vynui
H – Šakutė žuviai
I – Pietų šakutė
J – Salotų šakutė
K – Pietų peilis
L – Peilis žuviai
M – Sriubos šaukštas
N – Desertinis šaukštelis ir šakutė pyragui

Rekomenduojama, kad salotų šakutė (J) būtų padėta į kairę nuo pietų šakutės (I). Tačiau šioje serviruotėje pietų šakutė padėta taip, kad būtų panaudota prieš salotų šakutę.

Naudojimasis stalo įrankiais
Šaukštas laikomas ant jo kotelio uždėjus nykštį. Niekuomet nevalgoma šaukštu, kai galima valgyti peiliu ir šakute.

Yra du vienodai priimtini peilio ir šakutės laikymo būdai:
1) įrankių kotai laikomi tarp nykščio, smiliaus bei didžiojo pirštų ir remiasi į delną. Taip patogu pjaustyti kietesnį patiekalą.
2) įrankiai laikomi kaip rašymo priemonė, taigi tarp trijų pirštų. Šis stalo įrankių laikymo būdas patogesnis.

Kartais galima valgyti tik šakute (mišrainę, makaronus, omletą ir t.t.), tokiu atveju ji laikoma dešine ranka, tačiau serviruojant būtina padėti ir peilį. Kai patiekalas valgomas peiliu ir šakute, abu įrankiai laikomi rankose visą laiką, netgi ir tuomet, kai maistas imamas tik šakute.

Apie autorių

etiketas

Nesvarbu, ar tai būtų darbo vieta, ar socialinė aplinka, ar net bendravimas internete, gero etiketo praktikavimas gali turėti teigiamos įtakos mūsų santykiams, bendravimui ir bendrai gerovei. Ši svetainė suteikia galimybę mokytis ir tobulėti visose etiketo srityse - nuo pagrindinių manierų, tokių kaip "prašau" ir "ačiū", iki sudėtingesnių klausimų, pavyzdžiui, kultūrinių skirtumų ir sudėtingų situacijų sprendimo.

Taigi, jei jums įdomu, koks yra etiketo vaidmuo šiuolaikiniame pasaulyje, ir norite pagerinti savo elgesį bei bendravimą su kitais, prisijunkite prie mūsų šioje tyrinėjimų ir atradimų kelionėje. Sugrąžinkime "etiketo" reikšmę ir paverskime jį kertiniu mūsų bendravimo ir santykių akmeniu.

Komentarai

Komentuoti